Презервативът представлява гумена обвивка, която се слага на пениса и събира спермата, така че да не попадне във влагалището. Прилича на много тънка и разтеглива торбичка или още ненадут балон с резервоарче откъм затворения край, което събира спермата.
(Има и женски презервативи, които се поставят във вътрешността на вагината, но тук ще говорим за мъжките презервативи.) Презервативите се предлагат в различни размери и форми. Може да са направени от латекс, полиуретан или агнешка кожа. Продават се със или без смазка. Понякога съдържат спермицид. Може също така да са ароматизирани, цветни или оребрени.
Колко са сигурни презервативите?
Процент на неуспех при обичайна употреба: 14%
Процент на неуспех при идеална употреба: 3%
Предимства и недостатъци
Предимства
Предотвратяват бременност и предпазват от полово предавани болести.
Продават се без рецепта и няма нужда да се консултираш с лекар преди да започнеш да употребяваш презервативи.
Лесно е да се снабдиш с презервативи – можеш да ги купиш в повечето аптеки и супермаркети.
Малко странични ефекти – някои хора са алергични към латекс и трябва да използват друг вид презервативи.
Лесни за използване.
Можеш да спреш да използваш презервативи, когато пожелаеш, за да се опиташ да забременееш.
Недостатъци
Трябва да използваш презерватив всеки път, когато правиш секс.
Мъжът трябва да съдейства.
Не можеш да ги използваш без партньорът ти да забележи.
Как действат презервативите?
Презервативите предотвратяват забременяване, като пречат на сперматозоидите да влязат в контакт с влагалището.
Може също така да ги използваш за защита срещу сексуално предавани инфекции, когато правиш орален или анален секс.
Алергия към презервативите?
Латексовите презервативи са най-добри в предотвратяването на бременност и защитата срещу полово предавани болести. Но ако ти или партньорът ти сте алергични към латекс, може да използвате презервативи от полиуретан или агнешка кожа.
Полиуретанът е най-добрият вариант след латекса. Тези презервативи са малко по-тънки и по-скъпи. Едно от предимствата е, че през тях можеш по-добре да чувстваш топлината на партньора си. Така сексът може да стане по-интимен.
Полиуретановите презервативи предотвратяват бременност и предпазват от полово предавани болести толкова добре, колкото и латексовите, но тъй като са по-тънки, те по-лесно могат да скъсат или да се изхлузят по време на секс.
Презервативите от овча кожа могат единствено да предотвратят забременяване. Те няма да ви предпазят от полово предавани болести.
Най-честата и лека алергична реакция е усещането за сухота и сърбеж. Най-тежките форми варират от сериозен обрив до животозастрашаваща шокова реакция.
Презервативи, смазани със спермицид
Презервативите, покрити със спермицидна смазка, съдържат химикал, наречен ноноксинол-9. Той убива сперматозоидите, или поне ги спира да се движат.
При някои хора презервативите, покрити със спермицид причиняват зачервяване, сърбеж или дразнене. Жените са по-предразположени към нежелани реакции, а спермицидът може да предизвика инфекции на пикочните им пътища.
Ако си изправен/а пред избора между това да използваш презерватив със спермицид или изобщо да не използваш презерватив, то много по-безопасно е все пак да избереш да използваш презерватив.
Как се ползват презервативите
Внимателно скъсай опаковката.
Стисни върха.
Развий презерватива по пениса.
Съвети за безопасност
Обикновено на опаковката има инструкции за това как да се сложи презервативът. Прочети ги внимателно, ако не си сигурен/а.
Използвай един презерватив само веднъж.
Презервативите имат срок на годност, изписан върху опаковката. Увери се, че не е изтекъл.
Постави презерватива, преди пенисът да докосне вагиналната област на жената. Течността, която излиза от пениса преди еякулацията може да пренася сексуално предавани инфекции. Освен това може вече да се е отделила семенна течност, която да доведе до забременяване.
Ако презервативът е крехък или втвърден, изхвърли го и използвай друг, защото крехките или втвърдени презервативи по-лесно се изхлузват и късат по време на секс.
Ако искаш допълнителна смазка, използвай лубрикант на водна основа. Слюнката също може да свърши работа. Избягвай да използваш лубриканти на маслена основа, тъй като те могат да повредят латексовите презервативи.
Виж по-долу списък на безопасни и опасни лубриканти в секцията “Как да се грижим за презервативите?“.
Сваляне на презерватива
1. Извади пениса преди да омекне.
2. Дръж презерватива в основата, докато го изваждаш, така че сперма да не се разлее навън.
3. Увий презерватива в салфетка и го изхвърли в боклука. Ако искаш, може да го завържеш на възел в основата, за да се излеят сперматозоидите. Не пускай презервативи в тоалетната.
А ако презервативът се скъса?
Понякога презервативите се късат. Може да се случи, ако презервативът не пасва добре на пениса или просто лош късмет.
За щастие това се случва рядко. Ако се използват правилно, едва средно 4 на 1000 латексови презерватива се късат. При полиуретановите презервативи вероятността е 4 на 100.
Ако се скъса, презервативът има много по-малко ефективност при предотвратяване на бременност и предпазване от сексуално предавани инфекции.
Ако ти се случи, извади бързо пениса и смени презерватива. Ако презервативът се е скъсал и някаква течност е попаднала във вътрешността на вагината, помисли за спешна контрацепция.
Спешната контрацепция или “хапче за следващата сутрин” може да предотврати зачеването до пет дни след секс. Колкото по-скоро го вземеш, толкова по-добре ще работи.
Какво става, ако презервативът се изхлузи и не мога да го измъкна от вагината си?
Не изпадай в паника. Обикновено можеш да го достигнеш с пръсти. Ако не, свържи се с лекаря си. Тъй като спермата от презерватива може да е изтекла, трябва да помислиш за спешна контрацепция – “хапче за следващата сутрин”.
Как да се грижа за презерватива?
Съхранявай презервативите на хладно и сухо място. Избягвай да ги държиш в задния си джоб, в портфейла или в жабката на колата за дълги периоди, защото топлината може да ги повреди.
С латексови презервативи използвай лубриканти на водна основа. Безопасни смазочни материали за всички презервативи са следните:
• глицерин
• силиконов лубрикант
• вода
• слюнка
Някои от лубрикантите, които не трябва да се употребяват с латексови презервативи, са бебешко олио, масло, кремове, лосион за тяло, масажно масло, минерално масло, вазелин, спирт, лосиони за загар, някои видове кремове срещу гъбични инфекции, олио и бита сметана!
Колко често трябва да използвам презерватив?
Отговорът е лесен – всеки път, когато правиш секс!
Колко струват презервативите?
Между тридесет стотинки и един лев за един брой.
Откъде мога да взема презервативи?
Можеш да си купиш презервативи в повечето аптеки, някои супермаркети, будки и бензиностанции. Понякога презервативи се продават в търговски автомати в барове и обществени тоалетни. Някои здравни центрове раздават безплатни презервативи.
Защо хората харесват презервативите?
Лесно е да се снабдиш с презервативи.
Евтин начин за предпазване от бременност и полово предавани болести
Леки са и са за еднократна употреба.
Няма нужда от рецепта от лекар.
Може да помогнат на мъжа да задържи ерекцията си по-дълго.
Хората казват, че правят по-добър секс, когато използват презерватив, защото така могат да се концентрират върху сексуалното удоволствие без да се притесняват от забременяване или сексуално предавани инфекции. Поставянето на презерватива може дори да бъде част от любовната игра.
Какви са недостатъците на използването на презервативи?
Около 6 на всеки 100 души, които използват презервативи, са алергични към латекс. Ако си алергичен/а към латекс, може да използваш полиуретанови презервативи или женски презерватив.
Някои двойки казват, че употребата на презерватив намалява сексуалното удоволствие. Но други споделят, че когато не мислят за рисковете, могат много повече да се отпуснат и насладят.
Някои мъже се чувстват принудени да поддържат ерекцията си, за да могат да са с презерватив. Ако партньорка ти използва женски презерватив, това не е проблем.
Някои мъже може да се чувстват неудобно или да се срамуват да си сложат презерватив, така че ако ти си от тях, упражнявай се. Поставянето на презерватива може да бъде много секси и дори да е част от любовната игра!
Пазят ли презервативи от сексуално предавани инфекции?
Да.
Как да говоря с партньора си за използването на презерватив?
Важно е да говориш с партньора си за презервативите. Може мисълта за такъв разговор да те кара да се чувстваш неудобно, но се замисли, ако си жена, дали няма да е още по-неприятно да забременееш без да го искаш? А да хванеш сексуално предавана инфекция е еднакво неприятно и за мъжете и за жените. Така че си струва предварително да говорите за презервативите.
Може да репетираш какво да кажеш. Помисли какво ще каже партньорът ти за използването на презерватив. Ако имаш нужда от помощ, прочети повече за това как да говорим за презервативите.