ХИВ е латинското съкращение за човешкия имунодефицитен вирус, който причинява СПИН. СПИН означава Синдром на придобитата имунна недостатъчност.
34 милиона души по света живеят с ХИВ или СПИН. Това е сексуално предавана инфекция, която унищожава имунната система. С времето ХИВ я уврежда дотолкова, че тялото не може да се справи с други болести. Само в последния етап от инфекцията с ХИВ се развива СПИН.
Човек, който има ХИВ, се нарича ХИВ-позитивен, серопозитивен, или човек, живеещ с ХИВ/СПИН.
ХИВ е неизлечима болест. Има обаче терапии, които могат да удължат живота – периода, преди организма да развие СПИН. В днешно време човек с ХИВ може да живее до 20 години без СПИН, ако се подлага на терапия.[/ct_accordion]
Как разпространява ХИВ?
Може да се заразиш с вируса на ХИВ от телесни течности като сперма (включително малкото количество, което се отделя преди еякулация), вагинални секрети, кърма или кръв.
ХИВ се предава по полов път, но не само.
Човек може да се зарази с вируса при орален, вагинален и анален секс без презервативи. Незащитеният анален и вагинален секс носят много по-голям риск от инфекция, отколкото оралният.
Несексуалните начини, по които вирусът се предава, са използването на чужди игли за спринцовки, преливане на заразена кръв и кърмене. ХИВ се предава и на новороденото дете при раждането, ако майката го има.
Не може да се заразиш със СПИН чрез храна и вода или ухапване от комар.
Някои заболявания увеличават риска от заразяването със СПИН Това са: гонорея, хламидия, сифилис, генитален херпес, трихомоназа, бактериална вагиноза.
Как да се предпазиш от заразяване с ХИВ?
Тъй като вирусът се предава чрез полови контакти, използването на чужди игли или от майка към дете, методите за предпазване могат да се разделят на три категории.
За да избегнеш вируса по сексуален път:
- Винаги ползвай презервативи. Мъжките и женските презервативи значително намаляват риска от предаване на вируса
- Бъди верен или вярна на един партньор или имай по-малко партньори. Ограничаването на интимните партньори намалява шанса да попаднеш в контакт с човек с ХИВ и други сексуално предавани инфекции, и съответно намалява шанса от заразяване.
- Обрязването при мъжете. Изследванията показват, че премахването на кожичката около главата на пениса, ако е извършено в медицински условия, намалява риска от инфекция с ХИВ с 50%. За разлика от това така нареченото женско обрязване, или женската генитална мутилация, няма такъв ефект.
- Ако имаш необичайно течение, рани или болка при уриниране, се тествай за сексуално предавани инфекции. Това са знаци, че нещо не е наред. Хламидията, гонореята, сифилиса, гениталния херпес, трихомоназата и бактериалната вагиноза увеличават риска да се заразиш или ти да заразиш някого с ХИВ. Така че ако имаш подобни симптоми, се тествай. Трябва да кажеш и на партньора си, за да може той или тя да се подложи на изследвания и лечение.
- Направи си тест за ХИВ с партньора си.
Изследвай се всеки път преди незащитен секс с нов партньор. Някой от двама ви може да носи вируса и да не го знае.
За да избегнеш предаване на ХИВ по кръвен път (чрез спринцовки, преливане и др.)
- Използвай нови, стерилни игли за спринцовки. Всеки път, когато ти преливат кръв, медицинските лица са длъжни да използват нови, стерилни игли. Същото се отнася и за инжекциите – не използвай чужди игли, взимай нова всеки път. Това важи и за процедури като татуиране, пиърсинг, акупунктура.
- Увери се, че кръвта, която ти преливат, е проверена. И ХИВ, и сифилис, и хепатит Б могат да се предават чрез кръвопреливане. Затова е важно да си сигурен/а, че кръвта, която ти преливат, е предварително тествана, особено в държави, където вирусът на СПИН е разпространен.
За да избегнеш заразяване на новороденото при раждане:
1. Подложи се на антиретровирусна терапия по време на бременността и раждането. Ако си ХИВ позитивна и бременна, може да взимаш антиретровирусни лекарства по време на бременността и раждането, за да избегнеш предаването на вируса на бебето.
2.Цезарово сечение. Ако си ХИВ позитивна и бременна, раждането с цезарово сечение е вариантът. Това намалява шанса да предадеш вируса на бебето си.
3. Ако е възможно, избягвайте кърменето. Световната здравна организация насърчава ХИВ позитивните майки да избягват кърменето и да използват адаптирани млека, когато това е възможно.
Как да разпозная ХИВ?
Първите симптоми на инфекция с ХИВ приличат на обикновена настинка или грип, поради което повечето хора не знаят, че са заразени. Ако имаш температура, главоболие, обриви, диария и болки в гърлото 3 до 6 седмици след рисковия сексуален контакт, е разумно да си направиш тест за ХИВ. Разбира се, основният проблем е, че повечето хора не биха сметнали тези знаци за симптоми на вируса. Те ще отминат от само себе си дори без да се лекуват, но ХИВ не отминава заедно с тях. През следващите 8 до 10 години той тихомълком ще унищожи имунната система, докато накрая не навлезе в последната фаза на инфекцията, наречена СПИН.
Последна фаза на ХИВ инфекцията – СПИН
Често преминават 8 до 10 години, преди заразените с вируса да развият сериозни заболявания. Това е защото за това време ХИВ е унищожил имунната система до степен, в която тялото е неспособно да се бори с други болести.
Знаци на последната фаза на ХИВ инфекцията, СПИН, са: рязка загуба на тегло, загуба на апетит, постоянна диария, рак на кожата, менингит.
Единственият начин да знаеш със сигурност дали си заразен с вируса, е да си направиш тест.
Как да се тестваш за ХИВ?
В най-общия случай ще ви посъветват да изчакате 3 месеца след рисковия сексуален контакт, инжекция или кръвопреливане, преди да се тестваш за вируса.
Период на изчакване
Тестовете за ХИВ изследват реакцията на тялото срещу потенциална инфекция с вируса. Те проверяват дали организмът е развил антитела срещу ХИВ. Ако резултатът е позитивен, това означава, че в кръвта има антитела срещу ХИВ.
Обикновено отнема до два месеца на организма да произведе ХИВ антитела. Затова, за 100% сигурност, лекарите съветват да се изчака три месеца преди теста – това е така нареченият „период на изчакване“. Ако се тестваш по-рано, може да получиш отрицателен резултат, а всъщност да си заразен/а. Това се нарича грешен отрицателен резултат.
Различни типове ХИВ тестове
В зависимост от това къде живееш, може да дадеш различна проба за тест за ХИВ – кръв, урина или орален секрет. В България най-разпространеният тест е кръвният. Тестът за ХИВ с урина е по-неточен от другите два.
Как се лекува ХИВ?
ХИВ е за цял живот. Няма ваксина срещу болестта.
Без терапия човек с ХИВ живее средно 10 години, ако води здравословен живот. Съществуващите в момента лекарства могат да увеличат периода, в който се чувстваш здрав и все още нямаш СПИН. Това се нарича антиретровирусна терапия. Тя забавя размножаването на вируса в тялото.