Спирала е вътрематочна контрацепция – малко устройство, което се поставя вътре в матката. Това е вид дългосрочна обратима контрацепция и се счита за най-ефективния обратим контрацептив на пазара.
Има два вида – медна спирала и хормонална спирала.
Предимства
Много успешно предотвратява забременяване.
Може да се използва в продължение на години.
Може да се използва непосредствено след раждане, по време на кърмене или след аборт.
Може да забременееш веднага, след като се извади.
Може да намали обема и продължителността на менструацията.
Недостатъци
Понякога може да се изплъзне от матката (експулсия) или да пробие матката (перфорация)
Не предпазва от сексуално предавани инфекции.
Съществува риск от получаване на тазова възпалителна болест в рамките на три седмици от поставянето.
Трябва да бъде поставена от лекар.
Може да е скъпа.
Ако забременееш докато си със спирала, съществува по-висок риск от спонтанен аборт и усложнения, които биха наложили незабавна медицинска помощ.
Безопасно ли е?
През първите няколко месеца е нормално да се проявят някои странични ефекти.
Ако все още има странични ефекти след шест месеца употреба, трябва да посетиш лекаря си, за да проверите дали всичко е нормално.
Едно от усложненията, които могат да възникнат, е експулсията. Това означава частично или напълно да се изплъзне от матката. Ако това се случи, можете да забременееш. Ето защо е важно веднъж месечно да се проверява дали все още можеш да напипаш връвчиците.
Друго много рядко усложнения е да премине през стената на матката. Това се случва по време на поставянето и може да бъде поправено веднага. Ако не се реагира на момента, може да повреди някои вътрешни органи. Ето защо вътрематочните устройства трябва да се поставят само от лекари специалисти.
Кой може да постави спирала?
Трябва да посетиш лекар, за да ти бъде поставена спирала. Освен това лекарят трябва да е специалист с опит в поставянето на вътрематочни контрацептиви.
Как се поставя?
За да ти бъде поставена спирала, запази си час при квалифициран лекар. Процедурата може да бъде малко болезнена, затова попитай дали може да вземеш леко болкоуспокояващо един час преди процедурата. Преди да ти постави спиралата, специалистът ще направи вътрешна проверка, за да разбере какъв размер ще ти трябва и ще ти направи общ тест за сексаулно предавани инфекции. Ще разтвори вагината ти със спекулум и ще постави вътрематочното устройство във вътрешността на матката с помощта на тънка тръбичка.
Няма да отнеме повече от 15 минути. Може да има малко зацапване и да изпиташ спазми след процедурата. Повечето лекари ще назначат контролен преглед 3-6 седмици след като са поставили спиралата, за да проверят дали всичко е наред и дали е останала на мястото си.
Спирала може да бъде поставена по всяко време на месеца, но най-добре е да е по време на цикъл, когато шийката на матката е по-отворен и е малко вероятно да се окаже, че си забременяла, без да знаеш.
Можеш да правиш секс веднага щом се почувства нормално след поставянето. Това може да стане след няколко дни, предвид спазмите и кървенето.
Как ще позная ако нещо не е наред?
Трябва веднага да посетиш лекаря си, ако имаш някой от следните признаци:
– Менструална болка или зацапване, продължаващи и след първите няколко седмици
– Коремна болка, болка при полов акт
– Инфекция или излагане на риск от сексуално предавани инфекции, необичайно вагинално течение
– неразположеност, повишена температура, втрисане
– връвчицата липсва, по-къса е или е по-дълга
Какво може да попречи на спиралата да функционира правилно?
Ако спиралата не стои правилно в матката, може да е по-малко ефективна и да причини повече странични ефекти. Можеш да провериш дали все още е на правилното място, като напипаш връвчицата и прецениш дали е където и както трябва.
Най-добрият начин да провериш дали е на мястото си е да клекнеш и да пъхнеш два пръста дълбоко във влагалището. Опипай наоколо, но не дърпай нищо, защото може да разместиш устройството. Трябва да напипаш връвчицата/жичката, която излиза от шийката на матката. Ако напипаш твърдо парче пластмаса с жички, тогава със сигурност знаеш, че устройството се е разместило.
Ако не напипаш връвчицата/жичките, веднага отиди на лекар. Препоръчително е да проверяваш няколко пъти през първия месец, за да се увериш, че устройството е поставено правилно. След това не е нужно да се тревожиш за това толкова.
Как се маха?
Ако искаш да спреш да носиш устройството, посети лекар, който да го извади. Процедурата е почти безболезнена и отнема само няколко секунди. Нормално е да има малко кървене и спазми след това. Ако пожелаеш, може веднага да ти бъде поставено ново устройство.